Sztukateria elewacyjna – prosty sposób na stylistyczną metamorfozę

O tym, czy dom będzie w pełni cieszył swojego właściciela decyduje nie tylko jego rozmiar, czy funkcjonalność. W dużej mierze na poczucie komfortu mieszkańców wpływa estetyka i styl wykonania,...

O tym, czy dom będzie w pełni cieszył swojego właściciela decyduje nie tylko jego rozmiar, czy funkcjonalność. W dużej mierze na poczucie komfortu mieszkańców wpływa estetyka i styl wykonania,  zewnętrzny i wewnętrzny wygląd budynku. Jak zmienić banalną budowlę w unikalną perełkę architektury?

Nadanie indywidualnego charakteru budynkowi wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem. Z pomocą przychodzą styropianowe elementy sztukateryjne, które potrafią zmienić każdą, nawet najprostszą formę w urokliwy wiejski dom, tradycyjny dworek, czy nowoczesny, niepowtarzalny budynek. Szeroka oferta producentów sztukaterii elewacyjnej pozwala na przełamanie monotonnej powierzchni ścian efektownymi zdobieniami i listwami lub zmianę proporcji (poszerzenie lub wysmuklenie) budynku  i jego elementów, np. okien i drzwi. Oto kilka propozycji wykończeń elewacji zaczerpniętych oferty jednego z producentów sztukaterii elewacyjnej www.wmb.pl .

Gzymsy

Zewnętrzne ściany budynku można ozdobić różnego rodzaju gzymsami. Gzymsy różnią się między sobą umiejscowieniem i funkcjami jakie pełnią w kompozycji budynku.

rys-1

Gzyms nadokienny niewątpliwie zdobi okna. Może być użyty bez jakichkolwiek dodatków, ale efektownie wygląda również w połączeniu listwami okołookiennymi, zwornikami i wspornikami. Gzyms nadokienny optycznie wydłuża okna, a jednocześnie sprawia, że budynek jest nieco bardziej strzelisty.

rys-2

Gzyms wieńczący idealnie maskuje wszelkiego rodzaju niedoskonałości, pęknięcia i rysy. Wypełnia pustą przestrzeń pomiędzy ścianą a dachem. Umieszczenie gzymsu może optycznie skrócić sylwetkę budynku. Efekt poszerzenia budowli i jednoczesnego skrócenia bryły można spotęgować przez dodatkowe użycie gzymsów cokołowych.

Bonie

Bonie to modny dodatek, który nadaje zewnętrznej elewacji oryginalnego wyglądu. Bonie mogą optycznie podwyższyć budynek. Z pewnością sprawiają, że mury przestają być nieciekawym monolitem.

rys-3

Bonie proste można układać naprzemiennie lub rozmieszczać na elewacji w dowolnie wybranej konfiguracji. Nadają domowi dostojnego, eleganckiego stylu. Choć są znane od lat, jednak dopiero od niedawna architekci i budowniczy chętniej wykorzystują ten prosty, lecz niebanalny pomysł na zindywidualizowanie projektu.Bonie proste są stosowane również jako uzupełnienie kompozycji w przypadku użycia boni narożnych.

rys-4

Bonie narożne są atrakcyjną w wyglądzie ochronę krawędzi budynku przed uszkodzeniami.

Ozdobne wykończenia okien i drzwi

Piękno elewacji wyraża się w dbałości o detale. Ze zdobieniami nie należy przesadzać, lecz czasem do pełni efektu brakuje właśnie tego jednego elementu, który nadaje smak całemu projektowi. Najczęściej taką funkcję spełniają ozdoby wokół okien oraz drzwi do budynku.

rys-5

Do dekoracji znakomicie nadają się listwy elewacyjne. Są one mocowane wokół okien i drzwi. Mogą być uzupełnione przez gzymsy nadokienne, naczółki, podokienniki, wsporniki dekoracyjne.

rys-6

rys-7

rys-8

Inną drogą do podniesienia walorów estetycznych okien i drzwi jest zastosowanie pilastrów. Składają się one z trzech części (głowicy, rdzenia i bazy), które można zestawiać w dość dowolny sposób.

rys-9

rys-10

rys-11

Sztukateria elewacyjna ma kilka niewątpliwych zalet. Jest stosunkowo tania, a przy tym wyprodukowana z bardzo trwałych materiałów. Ponadto charakteryzuje ją wielość stylów, będzie więc dobrym rozwiązaniem zarówno w architekturze rustykalnej, klasycznej i modernistycznej. Jej „modułowość” pozwala na dowolne łączenie wybranych elementów, co sprawia, że każdy budynek będzie niepowtarzalną kreacją.

Kategorie
Budowa domuMateriały wykończeniowe
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy

 • Nowe prawo budowlane wchodzi w życie 19 września

  Nowe prawo budowlane wprowadza zmiany mające ułatwić i przyspieszyć proces inwestycyjny. Jedną z nich jest podział projektu budowlanego na trzy odrębne części. Prostsze ma być uzyskanie pozwolenia na budowę oraz przeniesienie decyzji...
 • Płytki wielkoformatowe: jak je układać?

  Płytki ceramiczne wielkoformatowe układa się zupełnie inaczej niż płytki o standardowym rozmiarze. Aby ułożyć takie płytki, glazurnik powinien cechować się dużym doświadczeniem. Musi posiadać także wiedzę na temat stosowanie...
 • Płytki garażowe

  Wykładziny garażowe występują w dwóch stylach – mat i płytek. Obie są niezwykle łatwe w montażu i stanowią idealne produkty dla majsterkowiczów. Ten artykuł będzie patrzeć na plusy i...
 • Przyklejanie płytek do płytek

  Wiele osób uważa, że „kafelkowanie nad płytką” jest dobrym rozwiązaniem, jednak przed zastosowaniem tej techniki należy wziąć pod uwagę pewne czynniki. Aby pomóc w podjęciu lepszej decyzji, poniżej przedstawiamy...