Taśmy specjalistyczne w codziennym użyciu

Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, oprócz zwykłych taśm klejących, których najczęściej używamy w domu, jest jeszcze wiele innych produktów należących do podobnych kategorii. Niektóre...

Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, oprócz zwykłych taśm klejących, których najczęściej używamy w domu, jest jeszcze wiele innych produktów należących do podobnych kategorii. Niektóre z nich posiadają klej, inne nie. Szczególne miejsce wśród taśm zajmują taśmy specjalistyczne. Ponieważ są to produkty specjalnego przeznaczenia, w naszej codzienności nie będziemy mieć z nimi wiele do czynienia. Wcale nie oznacza to jednak, że są rzadko stosowane. Wręcz przeciwnie. Zazwyczaj wykorzystywane są przez ekipy budowlane przy pracach prowadzonych na wysokościach, służby porządkowe do zabezpieczania imprez masowych, miejsc wypadków lub zbrodni oraz w miejscach niebezpiecznych, takich jak śliskie schody. Różnorodność tych taśm odpowiada szerokiemu spektrum ich zastosowania.

Kiedy mówimy o taśmach, na myśl nasuwają się te zwykłe, używane w warunkach domowych taśmy klejące. Choć trudno byłoby się bez nich obejść, warto też poznać taśmy specjalistyczne. Są one na ogół znacznie bardziej wytrzymałe, mogą charakteryzować się specjalnym nadrukiem i wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Wykazują też szereg innych cech, które wynikają z przeznaczenia taśmy. Przyjrzyjmy się im bliżej, bo nierzadko to właśnie one chronią nasze zdrowie i ratują życie.

Taśmy ostrzegawcze informują o niebezpieczeństwie

Przepisy BHP niejednokrotnie nakazują oznaczenie miejsc niebezpiecznych i zabezpieczenie ich przed narażeniem zdrowia i życia osób, które znajdą się w pobliżu. Mogą być stosowane do rozgradzania przestrzeni miejsc masowych wydarzeń, np. koncertów, zawodów sportowych, różnych zlotów i zjazdów. Innym przykładem zastosowania takich taśm jest wyznaczanie dróg ewakuacji, zarówno w budynkach, jak i w terenie. Taśmy ostrzegawcze doskonale sprawdzają się też do zabezpieczenia terenu, na którym prowadzone są prace budowlane lub remontowe – wykopy, prace na wysokości, prace prowadzone z użyciem niebezpiecznych surowców lub maszyn. Jak wyglądają takie taśmy, zobaczysz, odwiedzając sklep internetowy z opakowaniami Opakowania24.eu. Zazwyczaj oznaczone są biało-czerwonym lub żółto-czarnym kolorem, ale dostępne są także inne rodzaje taśm ostrzegawczych.

Przeznaczenie taśmy a jej kolor

Taśm biało-czerwonych i żółto-czarnych nie stosuje się zamiennie. Kolor ma tutaj dość duże znaczenie. I choć zarówno jeden, jak i drugi rodzaj ma szerokie zastosowanie, to jednak jest ono zupełnie inne w obu przypadkach.

Taśma biało-czerwona

Ten rodzaj taśmy ostrzegawczej wykorzystywany jest do wyznaczenia potencjalnie niebezpiecznego obszaru. Zapewne nieraz widzieliście biało-czerwoną taśmę, którą zabezpieczano prace ziemne prowadzone w pobliżu ciągów komunikacyjnych lub innych często uczęszczanych przez ludzi miejsc. Spotkać można je również na placach budowy, przy remontowanych budynkach, gdzie prace prowadzone są na rusztowaniach oraz pracach prowadzonych pod ziemią, np. przy otwartych studzienkach kanalizacyjnych.

Biało-czerwoną taśmą zabezpiecza się teren, mocując ją za pomocą taśmy klejącej albo wiążąc wokół różnych elementów, takich jak słup, rusztowanie, pal itp.

Taśma żółto-czarna

Ten rodzaj taśm ma za zadanie ostrzegać przed niebezpiecznymi elementami architektonicznymi. Spotkacie się z nimi przy mało widocznych stopniach, nisko osadzonych przejściach oraz wejściach do wind.

Taśma żółto- czarna bardzo często wykorzystywana jest też w dużych halach magazynowych i zakładach produkcyjnych. Nie tylko oznaczone są nią potencjalnie niebezpieczne elementy, takie jak schody, czy rampy, ale również wyznaczone ciągi komunikacyjne, którymi można się poruszać pieszo lub stosowanymi na terenie zakładu maszynami.

Krótkie podsumowanie

Taśmy ostrzegawcze to oczywiście niejedyne wśród taśm specjalistycznych. Mamy przecież jeszcze taśmy zbrojone, naprawcze, antypoślizgowe oraz wiele innych, które długo można by tu wymieniać. Wszystkie one dostosowane są do pełnionych przez nie funkcji, co przekłada się na to, że mogą mieć zupełnie innych wygląd i właściwości. O tym, jak trudno byłoby się bez nich obejść, najlepiej mogliby wypowiedzieć się specjaliści, którzy stosuje je na co dzień.

Kategorie
Mieszkanie
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy