Toczenie CNC czyli obróbka skrawaniem – co to jest?

Jedną z metod nadawania kształtu i odpowiednich rozmiarów elementom metalowym, a także precyzyjnego wykańczania ich powierzchni jest obróbka skrawaniem. To mechaniczna technika wykorzystująca specjalistyczne urządzenia, czyli obrabiarki numeryczne wraz...

Jedną z metod nadawania kształtu i odpowiednich rozmiarów elementom metalowym, a także precyzyjnego wykańczania ich powierzchni jest obróbka skrawaniem. To mechaniczna technika wykorzystująca specjalistyczne urządzenia, czyli obrabiarki numeryczne wraz z osprzętem, których pracą sterują zaawansowane układy. Na czym polega toczenie CNC i jakich narzędzi wymaga?

Czym jest toczenie CNC i jakie rozróżniamy jego rodzaje?

Toczenie CNC to obróbka wiórowa polegająca na usuwaniu wierzchniej warstwy materiału nożem tokarskim. Jak przebiega cały proces? Obrabiany przedmiot umieszcza się w tokarce, która wprowadza go w ruch obrotowy. Następnie nóż tokarski, wykonujący ruch liniowy, przykłada się do jego powierzchni, a ten „ścina” naddatek materiału. W efekcie tego powstaje wyrób o wskazanych cechach i pożądanej formie.

Warto też dodać, że pod ogólnym pojęciem „toczenie CNC” kryje się kilka jego typów. W zależności od kierunku ruchu posuwowego noża wyróżnia się toczenie: wzdłużne, poprzeczne, kopiowe oraz profilowe. Z kolei ze względu na położenie powierzchni obrabianej mówi się o toczeniu powierzchni zewnętrznych lub wewnętrznych, a biorąc pod uwagę położenie osi obrotowej wykonywanego elementu, rozróżnia się toczenie poziome i pionowe. Co więcej, mając na uwadze najważniejsze parametry skrawania, a więc prędkość skrawania, jego głębokość i posuw, wyodrębnia się jeszcze toczenie zgrubne, lekkozgrubne, półwykańczające, wykańczające i wykańczająco-gładkościowe.

Obrabiarki i narzędzia

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, obróbkę skrawaniem przeprowadza się przy użyciu odpowiednich maszyn (tokarek) i narzędzi tokarskich, a przedstawiają się one następująco:

 • tokarki uniwersalne – używane do nacinania gwintów,

 • tokarki stołowe – do toczenia wzdłużnego, poprzecznego i gwintowania;

 • tokarki kłowe – przeznaczone do obróbki zgrubnej i wykańczającej;

 • tokarki wielonożowe – stworzone z myślą o toczeniu wzdłużnym i poprzecznym oraz produkcji seryjnej;

 • tokarki tarczowe – idealne do obrabiania niewysokich, ale dość szerokich przedmiotów;

 • tokarki rewolwerowe – do produkcji złożonych wyrobów;

 • tokarki karuzelowe – do obróbki ciężkich elementów;

 • noże tokarskie m.in. imakowe, składane, promieniowe, proste, wygięte, osadzone, supportowe;

 • oprawki zaciskowe;

 • płytki skrawające;

 • narzędzia do radełkowania.

Przy pomocy powyższych urządzeń i narzędzi wytwarza się m.in. tuleje, wałki, pierścienie, stożki, osie, śruby. Poza tym obróbka skrawaniem znajduje zastosowanie przy równaniu i toczeniu tarcz oraz gwintowaniu rur.

Kategorie
Plan budowy
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy