Tynki renowacyjne – doskonałe rozwiązanie na wilgotne mury

Dzięki funkcjonalnym cechom tynków renowacyjnych stanowią one świetny sposób na zabezpieczanie murów, na którym zostały zaaplikowane i wykonanie powierzchni tynku odpornej na szkodliwe oddziaływanie wilgotnego podłoża. Podstawowymi zaletami tynków...
construction worker putting decorative plaster on house exterior

Dzięki funkcjonalnym cechom tynków renowacyjnych stanowią one świetny sposób na zabezpieczanie murów, na którym zostały zaaplikowane i wykonanie powierzchni tynku odpornej na szkodliwe oddziaływanie wilgotnego podłoża. Podstawowymi zaletami tynków renowacyjnych jest ich estetyczny wygląd, wysoki współczynnik paro-przepuszczalności oraz możliwość absorbcji soli zmagazynowanych w murach. W ten sposób tynki renowacyjne chronią mury nie tylko przed wilgocią, ale również rozwarstwianiem, którego przyczyną jest krystalizowanie się soli.

Czy tynk renowacyjny to cudowny środek na wilgoć?

Tynki renowacyjne mimo swoich atrakcyjnych właściwości, nie są w stanie zastąpić skutecznie wykonanej izolacji przeciwwodnej oraz przeciwwilgociowej. Poza tym nie są w stanie skutecznie usunąć zapachu stęchlizny i całkowicie odparować wody znajdującej się w ścianach. Jeśli źródło zawilgocenia murów nie zostanie usunięte, wówczas tynki renowacyjne nie spełnią swojej funkcji.

Środek, jakim są tynki renowacyjne, możemy stosować wyłącznie po zlikwidowaniu źródła zawilgocenia. Wówczas umożliwią nam one efektywnie przeprowadzić proces osuszania ścian i pozwolą wykonać wyprawę tynkarską na wciąż wilgotnym podłożu.

Jak działają tynki renowacyjne?

Zasada ich działania nie jest skomplikowana. Opiera się zasadniczo o dwa elementy: magazyn soli i wilgoci (Poerendrundputz) i barierę hydrofobową uniemożliwiająca wydostanie się wilgoci na zewnątrz ale umożliwiającą przemieszczanie się parze wodnej (Sanierputz). Pozwalają nam one utworzyć strukturę wyprawy tynkarskiej, dzięki której wilgoć gromadząca się w ściana skutecznie odparuje, a podczas procesu odparowywania sól obecna w ścianach wykrystalizuje się wewnątrz warstw tynku (Porengrundputz, chroniąc powierzchnię ściany). Należy pamiętać, że tynki renowacyjne absorbują wodę ze ścian w stanie ciekłym wyłącznie na głębokości kilku milimetrów. Dalej przechodząc przez tynk, woda zmienia swój stan na gazowy – nie występuje na powierzchni w stanie ciekłym tak, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych tynków. Efektywność tynków renowacyjnych wynosi od 20 do nawet 30 lat i związana jest między innymi z odkładaniem się soli z absorbowanej wody w warstwach tynku.

Nakładanie tynków renowacyjnych jest trudniejsze niż tynków tradycyjnych

Trudność związana z aplikacją tynków renowacyjnych dotyczy konieczności stosowania o wiele większego reżimu technologicznego – od wyboru systemu, przez przygotowanie zaprawy. Tylko ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta dotyczące przygotowania zaprawy zapewni skuteczność aplikacji.

Należy przestrzegać nie tylko ilości wody stosowanej do rozrabiania zaprawy, ale również czasu jej mieszania, czy warunków przechowywania. Należy również pamiętać o ścisłym przestrzeganiu zalecanych grubości warstw nakładanego tynku renowacyjnego. Trudność w nakładaniu tynków renowacyjnych związana jest również z bardziej wymagającym przygotowywaniem podłoża.

Szukasz skutecznych tynków renowacyjnych? Zadzwoń do naszych doradców technicznych – Caparol.pl

Kategorie
Budowa domu
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy