Udana budowa domu pasywnego? Tylko z dobrym projektem

Domów pasywnych w wielu polskich miastach przybywa z każdym rokiem. Jest to spowodowane przede wszystkim wizją późniejszych oszczędności, jeżeli chodzi o eksploatację budynku. Najpierw jednak trzeba w ogóle stworzyć...

Domów pasywnych w wielu polskich miastach przybywa z każdym rokiem. Jest to spowodowane przede wszystkim wizją późniejszych oszczędności, jeżeli chodzi o eksploatację budynku. Najpierw jednak trzeba w ogóle stworzyć taki dom. W początkowej fazie planowania najważniejszy jest oczywiście projekt.

Wszystko zaczyna się od projektu

Każda budowa domu, także pasywnego, rozpoczyna się od wybrania projektu. Realizację zleca się najczęściej profesjonalnemu deweloperowi, który będzie w stanie zaplanować powierzchnię domu dostosowaną do potrzeb jego użytkowników, a także do działki, na jakiej obiekt ma powstać. Branych jest pod uwagę wiele czynników, m.in. oczekiwana powierzchnia użytkowa, powierzchnia działki, liczba pokojów, które mają powstać w takim domu. Najważniejsze jest, aby projekty domów pasywnych zostały w pełni dostosowane do potrzeb przyszłych mieszkańców. Dzięki temu właściciel będzie miał dom marzeń, a mieszkanie w nim będzie sprawiało każdemu wiele radości.

Projekt domu pasywnego – jak powinien wyglądać?

Przy tworzeniu projektu domu pasywnego deweloperzy tacy jak na przykład ERH pilnują przede wszystkim tego, aby finalnie budynek miał prostą bryłę. Nie powinno być tam żadnych niepotrzebnych elementów, które mogłyby generować straty ciepła. Dom ma zostać przygotowany w taki sposób, aby ciepło z niego nie uciekało, a do niego docierało. Dlatego bardzo popularnym rozwiązaniem jest wprowadzanie do domów pasywnych dużych przeszklonych partii, przede wszystkim wychodzących na stronę południową. Dzięki temu w słoneczne dni dom będzie miał naturalne źródło ciepła. Będzie nagrzewał się samymi promieniami słonecznymi, co będzie generowało dodatkowe oszczędności.

Trzeba również pamiętać, że budowa domów pasywnych, a także stworzenie projektu na pewno nie będzie tanie. Trzeba przygotować się na spore wydatki, ale późniejsza eksploatacja takiego domu będzie bardzo tania ze względu na możliwość korzystania ze źródeł naturalnych do ogrzewania domu i pozyskiwania ciepłej wody użytkowej, a także ze względu na energooszczędność całego budynku.

Kategorie
Budowa domu
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy