Układanie płytek wielkoformatowych – jak robić to poprawnie?

Płytki wielkoformatowe cieszą się obecnie ogromną popularnością. Pięknie prezentują się zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Ich ułożenie wymaga jednak przestrzegania kilku prostych zasad. W przeciwnym razie nie...

Płytki wielkoformatowe cieszą się obecnie ogromną popularnością. Pięknie prezentują się zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Ich ułożenie wymaga jednak przestrzegania kilku prostych zasad. W przeciwnym razie nie będą wyglądały dobrze, a ryzyko ich odpadnięcia będzie znacznie większe. Nasz artykuł poświęcony jest więc zagadnieniu „Układanie płytek wielkoformatowych – jak robić to poprawnie?”.

Płytki wielkoformatowe, czyli jakie?

Producenci oferują ogromny wybór płytek o wymiarze 60×60 centymetrów. W sprzedaży dostępne są jednak również znacznie większe. Wybierać można między takimi, których boki mają długość 75, 80, 100, a nawet 120 centymetrów. Aby efektywnie pracować z płytkami o takim formacie, należy przede wszystkim pamiętać o właściwym przygotowaniu podłoża, zaplanowaniu ułożenia płytek, stosowaniu dobrej zaprawy klejowej. Zacznij od zaplanowania ułożenia płytek.

Jeśli chcemy prawidłowo ułożyć płytki wielkoformatowe, należy zacząć przede wszystkim od dobrego plany. W przypadku płytek wielkoformatowych, układanie zawsze rozpoczynamy od miejsca, które jest najbardziej widoczne. Elementy, które docinamy powinny znajdować się po bokach. Gwarantuje to najlepszy efekt wizualny. Jeśli układamy płytki na ścianie, rozpoczynamy to od góry. Docinki powinny znaleźć się w miejscu, w którym płytki stykają się z podłogą. Jeśli płytki mają się znaleźć na podłodze, na której znajduje się również ogrzewanie podłogowe, bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich szczelin dylatacyjnych.

Przygotowanie podłoża

Podłoże, na którym układane są płytki wielkoformatowe, nie może być wilgotne. Dopuszczalna wilgotność w tym przypadku wynosi zaledwie 2%. Zanim rozpoczniemy układanie płytek należy bardzo dokładnie oczyścić podłoże z zabrudzeń i ewentualnych starych warstw, które mogłyby negatywnie przełożyć się na przyczepność. Aby płytki wielkoformatowe dobrze trzymały się na podłożu, należy zadbać o to, aby było ono naprawdę mocne i idealnie równe. Jeśli dostrzegamy jakieś luźne fragmenty, koniecznie trzeba je usunąć. Ewentualne nierówności można wyrównać, wykorzystując masę szpachlową bądź wylewkę samopoziomującą. Do wyrównania podłoża nigdy nie wykorzystuje się zaprawy klejowej. Podłoże wymaga również zagruntowania. To prosty zabieg, który wzmacnia, a jednocześnie skutecznie zwiększa przyczepność.

Odpowiedni klej

W przypadku płytek wielkoformatowych ogromne znaczenie ma również właściwy klej do płytek. Do takich płytek najlepiej wybierać klej charakteryzujący się podwyższoną przyczepnością. Zaprawa powinna być elastyczna. Jeśli płytki mają znaleźć się na podłodze, na której znajduje się ogrzewanie podłogowe, trzeba postawić na klej zaliczany do klasy C2S1. Świetnym wyborem w przypadku posadzki z płytek wielkoformatowych są kleje rozpływne, z kolei na ścianach najlepszym wyborem są zaprawy tiksotropowe. Charakteryzuje je ograniczony spływ. W przeciwnym razie układanie płytek od góry będzie praktycznie niemożliwe. Rozsądnym rozwiązaniem są kleje wolnowiążące, które twardnieją nieco wolniej, dając tym samym szansę na korektę.

Schemat postępowania i niezbędne porady znajdziesz na https://wybierz-plytke.pl/ukladanie-plytek/jak-ukladac-plytki-wielkoformatowe/nxne_rlat >>

 

Kategorie
MieszkanieWykończenia wnętrz
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy