Zaciemniające, półzaciemniające czy dzień-noc – najpopularniejsze typy rolet okiennych

Do jakiego pomieszczenia wybrać rolety zaciemniające, do jakiego półzaciemniające, a gdzie sprawdzą się rolety dzień – noc? Czym różnią się między sobą najpopularniejsze typy rolet? Obecnie na rynku wybór...
Window with sand coloured roll sun blinds

Do jakiego pomieszczenia wybrać rolety zaciemniające, do jakiego półzaciemniające, a gdzie sprawdzą się rolety dzień – noc? Czym różnią się między sobą najpopularniejsze typy rolet?

Obecnie na rynku wybór rolet jest bardzo duży. Producenci i sprzedawcy stosują też różnorodną nomenklaturę, która może utrudniać podjęcie decyzji na temat wyboru konkretnego typu rolety. Jakie typy rolet są dostępne na rynku i jakie są między nimi podstawowe różnice?

Rolety dzień-noc

Charakterystyczne rolety „zebry” to najnowsza propozycja producentów rolet. Dzięki specyficznej budowie, umożliwiają one zachowanie widoczności na zewnątrz pomieszczenia przy jednoczesnej blokadzie widoku do wewnątrz. Rolety dzień-noc to poziome pasy materiału, które przeplecione są pasami siateczki przepuszczającej promienie i wzrok. Roletę można ustawić w pozycji „dzień” (pasy materiału nakładają się na siebie, pozostawiając otwartą widoczność przez siateczkę) lub w pozycji noc (pasy materiału uzupełniają się, tworząc jednolitą, zaciemniającą roletę). Dzięki temu, że regulacja nakładania się pasów jest manualna, rolety pozwalają sterować ilością wpadającego do pomieszczenia światła.

Niezawodne rolety dzień-noc sprawdzają się w każdych warunkach. To jedyne rolety, które dzięki temu, iż są tak wszechstronne, można stosować w każdym pomieszczeniu w domu – w sypialni, pokoju dziennym, kuchni a nawet łazience.

Rolety półzaciemniające

Tradycyjne rolety wykonane z trwałych, półprzezroczystych materiałów. Kiedy są zaciągnięte, blokują bezpośrednie promienie słoneczne, ale nie dopuszczają do pełnego zaciemnienia. Latem pozwalają redukować poziom nagrzewania się pomieszczenia.

Świetnie sprawdzają się tam, gdzie potrzebna jest trwała, solidna przesłona okienna, która będzie zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. Rolety półzaciemniające najczęściej nazywane są roletami klasycznymi bądź roletami tradycyjnymi.

Przy zakupie rolet półzaciemniających, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na grubość zastosowanego materiału. Będzie ona decydować o stopniu przepuszczalności rolety. Najpopularniejsze grubości materiału w roletach półzaciemniających to 165 g/m2 oraz 255 g/m2. Im grubszy splot tkaniny, tym mniej światła będzie przedostawać się do środka pomieszczenia.

Rolety zaciemniające

Dzięki specjalnej, podgumowanej tkaninie, w pełni blokują światło i słońce dochodzące do pomieszczenia. Ich głównym przeznaczeniem są miejsca, w których istnieje potrzeba zapewnienia pełnej ciemności – sypialnia, pokój dziecka, bawialnia z salą kinową. Sprawdzają się również tam, gdzie nie chcemy rezygnować z dekoracji w formie firanek, ale jednocześnie wieczorem i nocą potrzebujemy opcji takiej przesłony okna, która pozwoli na zachowanie pełnej prywatności.

Inne nazwy handlowe rolet zaciemniających to rolety blackout, rolety 100% zaciemnienia oraz rolety podgumowane.

Kategorie
Okna i drzwi
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy