Zalety budowania domów z keramzytu

Marzycie o ciepłym, cichym, suchym i maksymalnie komfortowym domu? Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie brzmi „tak”, idealnym rozwiązaniem są dla Was domy z keramzytu, zbudowane przy zastosowaniu systemu Leca...

Marzycie o ciepłym, cichym, suchym i maksymalnie komfortowym domu? Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie brzmi „tak”, idealnym rozwiązaniem są dla Was domy z keramzytu, zbudowane przy zastosowaniu systemu Leca Blok.

Nie taki keramzyt tajemniczy…

Czym jest keramzyt, czyli materiał o tajemniczo brzmiącej dla wielu osób nazwie? Najprościej ujmując rzecz, są to specjalne gliniane kuleczki, które wypala się w temperaturze 1150 stopni Celsjusza. Są one skutecznym izolatorem cieplnym, radiestezyjnym oraz akustycznym, cechuje je też wysoka wytrzymałość, odporność na grzyby, pleśnie, owady i gryzonie, także na zimno i wilgoć. Materiał ten jest też bardzo trwały, dzięki czemu coraz chętniej stosuje się go w budownictwie. Z materiału tego powstają używane do budowy pustaki oraz lekkie keramzytowe bloczki. Warto zaznaczyć, iż domy powstałe w tej technologii są niepalne, a więc znacznie bezpieczniejsze od innego rodzaju obiektów budowlanych.

Podstawowe zalety keramzytobetonu:

– dobra termoizolacyjność
– paroprzepuszczalność

Technologia na miarę XXI wieku

Pustaki keramzytowe i powstające dzięki nim budynki to technologia na miarę XXI wieku.
Budynki, jakie zawdzięczamy budownictwu w systemie Leca Blok są:

 • trwałe
 • zdrowe
 • ciepłe
 • oddychające
 • suche – keramzyt odparowuje wodę
 • dźwiękoszczelne – keramzyt tłumi odgłosy.

Dlaczego warto zainwestować właśnie w tego typu budownictwo?

Ponieważ powstające w tej technice domy przynoszą poza wymienionymi już korzyściami także oszczędności w perspektywie czasu. Cechuje je duża termoizolacyjność, dzięki czemu pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu i obniżyć jego koszty.
To domy, które z całą pewnością nie przysporzą nikomu problemów zdrowotnych wywołanych niebezpiecznymi grzybami, czy pleśniami.

Ten typ budownictwa charakterystyczny jest dla krajów skandynawskich oraz dla Hiszpanii, rejonów o skrajnie różnej aurze. Jak widać, sprawdza się ono zarówno w miejscach mroźnych, jak i w upalnych, przynosząc mnóstwo korzyści swoim lokatorom. W praktyce oznacza to, iż latem domy te są przyjemnie chłodne, zaś zimą ciepłe. To olbrzymi komfort dla ich mieszkańców.
Powstające w tej technologii domy mają lekką konstrukcję oraz powstają naprawdę szybko.

Keramzytobeton – buduj z tradycją

Sceptyków oraz tradycjonalistów, którzy żywią obawy iż technologia ta nie jest dostatecznie sprawdzona lub może nie sprawdzić się w Polsce, uspokajamy: system ten stosuje się z powodzeniem od wielu lat w Skandynawii. Pierwsze domy tego typu powstały tam już w latach 40-tych, dziś stanowią one olbrzymi procent pośród wszystkich powstających na tym obszarze domów. Technologia ta znana jest też i w Polsce od dobrych kilkudziesięciu lat. Pierwsze domy tego typu powstały w latach 70-tych.
Historia samego keramzytu jest znacznie dłuższa. Materiał ten znany jest od ponad 100 lat, kiedy to po raz pierwszy domy keramzytowe wzniesione zostały w Stanach Zjednoczonych na początku XX stulecia. Z uwagi jednak na powszechne stosowanie tej technologii, za prawdziwą kolebkę systemu Leca Blok uznaje się Skandynawię.

Zastosowanie keramzytobetonu

Najczęściej system Leca Blok stosuje się w budownictwie jednorodzinnym. Z powodzeniem powstają tu domy szeregowe, bliźniacze i wolnostojące. System ten jednak wykorzystuje się też z powodzeniem w budownictwie wielorodzinnym, chociażby do stawiania ścian działowych, osłonowych, czy o dużej izolacyjności akustycznej. Można też wykorzystywać go w budownictwie przemysłowym, inwentarskim oraz użyteczności publicznej.

Artykuł poleca producent pustaków keramzytowych Leca BLOK – firma Uciechowski: www.uciechowski.com.pl

Kategorie
Budowa domuPlan budowy
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy

 • Nowe prawo budowlane wchodzi w życie 19 września

  Nowe prawo budowlane wprowadza zmiany mające ułatwić i przyspieszyć proces inwestycyjny. Jedną z nich jest podział projektu budowlanego na trzy odrębne części. Prostsze ma być uzyskanie pozwolenia na budowę oraz przeniesienie decyzji...
 • Płytki wielkoformatowe: jak je układać?

  Płytki ceramiczne wielkoformatowe układa się zupełnie inaczej niż płytki o standardowym rozmiarze. Aby ułożyć takie płytki, glazurnik powinien cechować się dużym doświadczeniem. Musi posiadać także wiedzę na temat stosowanie...
 • Płytki garażowe

  Wykładziny garażowe występują w dwóch stylach – mat i płytek. Obie są niezwykle łatwe w montażu i stanowią idealne produkty dla majsterkowiczów. Ten artykuł będzie patrzeć na plusy i...
 • Przyklejanie płytek do płytek

  Wiele osób uważa, że „kafelkowanie nad płytką” jest dobrym rozwiązaniem, jednak przed zastosowaniem tej techniki należy wziąć pod uwagę pewne czynniki. Aby pomóc w podjęciu lepszej decyzji, poniżej przedstawiamy...