Zmiany w wymogach dotyczących produkcji urządzeń ciśnieniowych

Producenci urządzeń ciśnieniowych muszą posiadać odpowiedni certyfikat, aby móc sprzedawać swoje wytwory poza granicami naszego państwa. Warto wiedzieć, że wymogi mogą być nieco inne w różnych państwach. Na terenie...

Producenci urządzeń ciśnieniowych muszą posiadać odpowiedni certyfikat, aby móc sprzedawać swoje wytwory poza granicami naszego państwa. Warto wiedzieć, że wymogi mogą być nieco inne w różnych państwach.

Na terenie Unii Europejskiej obowiązującą normą jest tzw. dyrektywa ciśnieniowa PED, natomiast w USA obligatoryjna jest zgodność z przepisami ASME Boiler and Pressure Vessel Code, czyli w tłumaczeniu na  język polski: Kodeksu ASME dla kotłów i zbiorników ciśnieniowych. Dokument ten  zawiera wytyczne dotyczące projektowania, produkcji i inspekcji kotłów, a także zbiorników ciśnieniowych. W 2016 roku weszła w życie zaktualizowana wersja dyrektywy ciśnieniowej.

Co się zmieniło w dyrektywie ciśnieniowej? (http://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/industry-offer/industrial-products-certification/pressure-equipment-certification)

Oczywiście zasadnicze zasady dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa pozostają niezmienne. Jakie w takim razie możemy zauważyć różnice? Nowa wersja prezentuje inną filozofię w podejściu do kwestii bezpieczeństwa produkcji urządzeń ciśnieniowych. Dyrektywa dąży do tego, aby wszystkie podmioty uczestniczące w łańcuchu dostaw spełniały jej wymagania, a więc nie tylko producenci, czy dystrybutorzy. O certyfikację dotyczącą zgodności z dyrektywą ciśnieniową powinni się starać także importerzy oraz upoważnieni przedstawiciele producentów, którzy działają poza granicami Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, że zgodnie z nowymi wytycznymi przeprowadzenie oceny ryzyka  należy do obowiązków producenta. Wprowadzenie zmian sprawia, że wykonanie oceny wpływa na wytwórców oraz jednostki notyfikowane. Wymaga nowej interpretacji, a przez to jest bardziej czasochłonne. Warto też podkreślić, że w aktualnej wersji znajduje się nowa klasyfikacja substancji. Inne ważne zmiany dotyczą procedur oceny zgodności:

– część wymagań została zrestrukturyzowana

– wybrane części procedur mają zmienione nazwy

– pojawiło się tu sporo zmian redakcyjnych np. nowe artykuły i motywy

Kategorie
Instalacje
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy